Division VIII

8th Division

Region


 

Division Commander

GengarLvX

 

Division Vice

Terrorblade

 

Established

November 2013

 

Founder

Xitenic

8th Division

8th Division is an official Division of DI.Community and is part of House Dagger. It was established on November 17th 2013, and although belonging to "The Old 8", it is not an original member of either Battle Group Dagger or Trident. 8th Division has achieved Super Division status once in May 2016, managed to split its Division once in July 2017, and won 2 Community Competitions.

It is lead by a Division Commander, who is responsible for leading that Division from a tactical standpoint within their particular game, and a Vice, who acts as the 2nd-in-command of the Division and is responsible for managing the respective Division its events and oversee its new members.

Triumphs

Super Division Status
01 May 2016
Commander Tyrant 

Vice Clones231

Community Competition Victory
01 May 2016
Commander Tyrant

Vice Clones231

Community Competition Victory
01 September 2016
Commander Kay

Vice Roy

 

Notable Members

Black Cross Recipients

Tyrant

Commander's Signet Recipients

Tyrant

Officer's Signet Recipients

-

 

Victor

-

Eden

Xitenic (Nov. 2013)
DrPhilandChill (Jul. 2017)

Conqueror

Tyrant (May. 2016)
Clones231 (May. 2016)

 

Member of the Month

Andremull (Jul. 2016)
CindersKnight (Oct. 2016)
ApeLincoln (Jun. 2017)

House Member of the Month

Razgriz (Dec. 2017)
Terrorblade (Jan. 2018)
TheGamer777 (Feb. 2018)
Apb718 (Jul. 2018)
koopashell10 (Oct. 2018)

Officer of the Month

TheGamer777 (Jan. 2017)

 

First Class Honors

zeromisery00 (Dec. 2013)
ratchet (May. 2014)
Dimmonus (Jul. 2014)
TsulaChick (Sep. 2014)
rqiu (Oct. 2014)
Rick (Apr. 2015)
GrimReaper (May. 2015)
TheGamer777 (Mar. 2016)
Ennasai (May. 2016)
Roy (Aug. 2016)
THETINMAN (Jan. 2017)

Second Class Honors

ThatAngryMan (Dec. 2013)
Wario (Jan. 2014)
boujang24 (Apr. 2014)
Dimonus (Feb. 2015)
Emir (Jun. 2015)
Mely (Mar. 2016)
Ender (May. 2016)
Tobays21 (Jul. 2018)

Third Class Honors

Tyro (Jun. 2015)
Blackbird (Apr. 2016)
Arc (May. 2016)
Kay (Aug. 2016)
PrincessRex (Jun. 2017)

 

Imperium - First Class

-

Imperium - Second Class

-

Imperium - Third Class

-

History

On 17 November 2013, under leadership of Xitenic the Venture Leader for Dota2, the inauguration ceremony for Dota2 was held for achieving the honorable Division status and Xitenic was appointed Commander of 8th Division. For the upcoming 4 months, Xitenic would build up his Division and expand its member base. Around the middle of March 2014, Xitenic was appointed as High Council (General) and Moldskred took over Command of 8th Division. By mid Apri, 8th Division was continuing to conduct training every week and ran several DI tournaments. Without knowing, they formed the foundation for one of DI's oldest Division that would still operate in the same game several years later.

8th Division carried on with their training, tournaments and events, and saw in 2014 only one other Commander: Wario. Even with all the revolts happens in DI, 8th Division remained a stable factor and formed the casual basis for most of its members. It wasn't until the Dark Ages of DI that even Dota2 would be on the brink of degradation to venture. While the community tried to resurrect itself, MOBA's and specifically Dota2 under 8th Division became their main focus of recruitment and only hope to rebuild DI to its former glories. This worked well for a while and 8th Division saw two USA teams and was working on a European team under the command of Zutch. Unfortunately the upward progress didn't last as long as they had hoped due to changes in gaming style, a continued lack of recruitment and an apathetic attitude amongst officers community-wide.

At the end of 2015, Tyrant answered the call of DI through the "Old Dog Program" and took up command of 8th Division. He moved quickly and restored 8th Division to the dominant power it once was. A few months later, in April 2016, he managed to successfully achieve Super Division Status. 8th Division would remain highly active and played a pivotal role in rebuilding DI from the Dark Ages. It wasn't until September 2016 that he would step down, be promoted to House General, and Kay took over command of 8th Division. In those last few months of 2016, 8th Division would see 4 new Commanders and although their numbers fluctuated, they always survived.

While 8th Division was under command of AlphaEvolution, a dedicated 8K+ MMR team had formed with Tyrant in charge. Not even a month later, they won the Winter 2017 Battle Cup - North America Division (Tier 6). Though even with such a morale boost, for the upcoming 3 months 8th Division's numbers would still fluctuate. After DrPhilandChill took command of 8th Division on May 1st, he restored it to its former glory and managed to split the Division into a North American and European one on July 10th. After DrPhilandChill stepped down in August and Black took over command of 8th Division, their numbers would stay in the low 30's until December of that year. Under Black, multiple competitive teams were formed who competed in various tournaments. After 4 months of command and a lot of CvC's later, Black stepped down in early January of 2018. For the upcoming months, 8th Division managed to stay around 35+ members (mostly casual), but would not see a new official Commander for a long time.

As of August 2018 Tobays21 had officially been promoted to Commander. Together with his Vice Terrorblade, they cleaned up the mess that was left behind and were revitalizing the Division to restore it to its former glory. Recruiting their way back up into the 60's, they were once again able to field multiple teams. Shifting their focus on the Division's activity in September, and with a split on the horizon, they are able to bring back Dota 2 in DI.

Previous Commanders


Name From Until Noteworthy Events
Xitenic 2013 2014 Eden
Moldskred 2014 2014
Wario 2014 2014
Zutch 2015 2015
Mal 2015 2015
Tyrant 1 Dec. 2015 1 Sep. 2016 Vanquisher, Conqueror
Kay 1 Sep. 2016 1 Oct. 2016 Vansquisher
CaptainFox 1 Oct. 2016 1 Nov. 2016
Arc 1 Nov. 2016 1 Dec. 2016
ApeLincoln 1 Dec. 2016 1 Jan. 2017
AlphaEvolution 1 Feb. 2017 1 May. 2017
DrPhilandChill 1 May. 2017 1 Aug. 2017 Eden
Chemistry 1 Aug. 2017 1 Sep. 2017
Black 1 Sep. 2017 1 Jan. 2018
Tobays21 1 Aug. 2018 1 Sep. 2018

 

Tyrant

Tyrant answered the call of DI through the "Old Dog Program" when the community was in the process of coming out its 2015 dark ages. He immediately took command of 8th Division and turned everything on its head, removing the bad culture that had been plaguing it, and also helping leadership remove the bad culture from the rest of the community. On appointment to Director, Tyrant moved quickly to setup a strong vision for his Commanders, never compromising quality and performance which helped see Damage Inc reach heights it has never seen before. Tyrant has been pivotal in the recovery and resurgence of Damage Inc as a dominant power once again, and he is a very well respected member of the community. Tyrant has earned his keep as one of the legends of the community.

Community Competitions


From time to time Damage Inc. holds Community Competitions to determine which Division is the best. Different factors come in to play each time to determine the winner for the competition. The Honor of being the Best Division grants everyone in that Division a Best Division Medal and the Division itself will go down in history.

List of held Community Competitions:

- Operation Redraw (Apr. 2016)
- Operation New Blood (May. 2016)
- Operation Redraw II (Sep. 2016)
- Operation New Blood II (Dec. 2016)
- Operation Fireworks (Aug. 2017)
- Operation Fireworks II (Dec. 2017)
- Operation Crusher (Mar. 2018)
- Operation Mayhem (Jun. 2018)
- Operation New Blood III (Sep. 2018)

 
Community Competitions won by 8th Division:

Operation Redraw
Operation Redraw II