Division II

2nd Division

Region


 

Division Commander

Nemesis213

 

Division Vice

Cynisterion

 

Established

September 2012

 

Founder

LLR

 

Previous Games

Sep 2012 - Jun 2017

SHK - World 6
SHK - World 8
SHK - World 9
SHK - Island Warfare

2nd Division

2nd Division is an official Division of DI.Community and is part of House Sabre. It was established in September 2012, with Stronghold Kingdoms as their primary game, and is an original member of Battle Group Trident. It saw an inactive period of over 2 years after their success on SHK's World 9, but was reactivated in February 2016 with the release of Island Warfare, and later again in July 2017 (after SHK died out) with League of Legends. 2nd Division has managed to split its Division once in April 2018, and has yet to win a major tournament or achieve Super Division Status.

It is lead by a Division Commander, who is responsible for leading that Division from a tactical standpoint within their particular game, and a Vice, who acts as the 2nd-in-command of the Division and is responsible for managing the respective Division its events and oversee its new members.

 

Notable Members

Black Cross Recipients

Jammychgo

Commander's Signet Recipients

LLR
Jammychgo (Nov. 2016)

Officer's Signet Recipients

LightningHawk (Feb. 2017)

 

 

Victor

-

Eden

LLR (Sep. 2012)
Prophet (Aug. 2017)
LinaiiSaye (Apr. 2018)

Conqueror

-

 

Member of the Month

Duchess (Aug. 2016)
Tribal (May. 2017)

House Member of the Month

-

Officer of the Month

Nemesis213 (Oct. 2018)

 

First Class Honors

Xclusic33 (Jun. 2014)
Aldaris24 (Jan. 2015)
Nash (Feb. 2016)

Second Class Honors

JudalRuehl (May. 2014)
LadyCynthiaJ (Feb. 2016)
Atomiccow (Oct. 2016)

Third Class Honors

MissMisoa (Nov. 2014)
Jammychgo (Feb. 2016)
Mzz (Mar. 2016)

 

Imperium - First Class

StripTheFlesh (Mar. 2018)

Imperium - Second Class

Szadus (Apr. 2018)

Imperium - Third Class

LinaaiSaye (Jan. 2018)

History

Formed within days after Damage Inc was founded, 2nd Division was created due to in-game success on Stronghold Kingdoms World 6. LordLoveRocket (LLR) was appointed as its Commander, and would later became famous for his “Anti Farming Unit” which strategically maneuvered DI into a winning position by famously destroying the backbone of its main opponent. Unfortunately, 3rd Division's in-game defeat on World 7 and its disbandment as Division within DI proved to have a major impact on DI's morale. With heavy losses occurring in 1st Division, they became an ineffective fighting unit on the verge of being overrun and destroyed. There was no choice but to disband 2nd Division and move their members into the 1st Division. LLR, Commander of 2nd Division, took over from GreatJackal as Commander of the amalgamated forces.

Around April/May 2013, a new server would open and gave an opportunity to re-activate 2nd Division. Upon release of Stronghold Kingdoms World 8, 2nd Division was to deploy under the newly appointed Commander Rmeresh. Together with 3rd Division, that got re-activated as well for this new server, they quickly established in-game, were able to secure House 16 and take the leadership role of the entire alliance. As DI's expansion continued on World 8, Rmeresh relinquished command of 2nd Division so he could focus on leading the entire Alliance that DI controlled, and Chadd was appointed as Commander of 2nd Division.

By July 2013, DI was doing once more what it does best: Win Wars. 2nd Division, under the leadership of Chadd (along with 3rd Division under leadership of Kronos), conducted a successful invasion campaign and by this point had destroyed several enemy factions on World 8. All of the Stronghold Kingdom Divisions were conducting war like clockwork and significant victories continued to be achieved in the next few months. A small set-back however occurred in early September 2013. Due to attrition and member churn, 2nd Division was ordered to merge into 3rd Division.

End September, 2nd Division was hastily re-established to gather the loyalists that were left from 7th Division's revolt before they got exposed to attacks on World 8. Primadonnita was appointed Commander of 2nd Division and ordered to reorganize and stabilize the wound caused by Snider, previous Commander of 7th Division. Despite this, the revolt had long lasting effects for DI on World 8 that eventually led to DI losing control of the Alliance. By 13 October 2013, 3rd Division was ordered to merge into 2nd Division under command of Primadonnita due to losses suffered and a slowdown of World 8. Primadonnita would later move into a community administrative role, and in November Colton1212 was appointed as new Commander of 2nd Division. On 06 February 2014, Colton1212 was found guilty of treason against DI and blacklisted. The revolt was at the time the largest ever experienced by DI and involved multiple Divisions, a member from leadership, several Commanders and other senior officers and over 50 members (with a community size of 200-250 members).

By mid April 2014, with the release of World 9 in Stronghold Kingdoms, 2nd Division was re-activated and deployed under command of BillzSkillz. Around June/July of 2014, Damage Inc started hitting a drought in new members. Along with the everyday churn of members that was catching up, it didn't help that 2nd Division was surrounded and rapidly dying on World 9. Whilst members of 2nd Division had fought hard to turn around their position, their Commander, BillzSkillz, went AWOL. A heroic effort by 2nd Division's Vice, JennOfTroy, to rally the remaining members and turn around the in-game situation was attempted. JennOfTroy was shortly afterwards appointed as Commander of 2nd Division to continue her work, but despite the best efforts the Division did not make it.

With a structural change in September 2014, 6th and 8th Divisions that were MOBA based, were amalgamated and known as 2nd Division. A real resurrection of 2nd Division however happened after the Dark Ages of DI. With the opening of yet another Stronghold Kingdoms server, Island Warfare, 2nd Division would be officially reactivated in February 2016. While LLR was appointed as initial Commander and spearheaded the mission into this new world, SirKatgang would take over Command after their position as top 5 faction was established.

While SirKatgang was only in Command for 3 months, he ensured DI's position in the winning house. Eventually betraying DI, Jammychgo took over Command of 2nd Division in May 2016. In a turbulent time, he navigated his Division through some very difficult strategic ingame challenges and always placed the community's best interests before his own. Being in Command of 2nd Division for a total of 14 months, Jammychgo achieved the mantle of being Damage Inc’s longest serving Division Commander at the time. Under his cool, calm and collected leadership his Division thrived under the stability he give them and the community as a whole. As all wars were finished and enemies captured, Island Warfare entered months of peace which led to 2nd Division slowly dying. They were eventually downgraded to venture in June 2017.

Under Command of Prophet (or Chemistry at the time), 2nd Division was reactivated a month later with the successful graduation of the League of Legends EU venture. Committing treason in September 2017, Prophet was blacklisted from DI. StripTheFlesh would be appointed later that month as new Commander, and ensured quick growth for 2nd Division. Bringing in a lot of high ranked players, they participated regularly in CvCs and tournaments. Although he stepped down in good faith after 3 months, and left 2nd Division with 45+ members, it quickly lost 20 members in the course of several weeks after his departure. Fortunately, there was an initiate eager to prove his worth. On a quest to restore 2nd Division to its former glory and reclaim their spot in the #3 most played games of DI, LinaiiSaye stepped up on January 1st. After several months of stabilizing, growing and fun events, he managed to split the division in April 2018 - earning him an Eden Triumph. While the effects of such a split has a great impact on the goals set for DI in the long run, at that moment he just 'lost' half his division. Unable to get back up quickly, 2nd Division would stagnate in numbers for the upcoming months. After 5 months of great service, he eventually incited revolt against DI on June 15th by making his own community and trying to take members with him - a massive betrayal of the loyalty that he swore to the community.

On September 1st, Nemesis213 passed initiation and graciously accepted the position of Division Commander. With the Division in the teens and neglected by various incompetent Commanders before his appointment, no-one had faith in its uprising. Against all odds he turned the Division around and made sure of its survival. Not only making an impact for his members, but for House Sabre as a whole - who was going through a rough time. In the span of two months, he made a massive impact by not only raising its numbers to 70+ but also with its extremely high activity level. Having various competitive and casual rosters, their members are practicing daily for the competitive scene or can be found roaming the Summoner's Rift. Hosting tournaments during Superweekends on a regular basis too, many big things are expected as everyone continues to look on in anticipation.

Previous Commanders


Name From Until Noteworthy Events
LLR 2012 2013 Eden
Rmeresh 2013 2013
Chadd 2013 2013
PrimaDonnita 2013 2013
Colton1212 2013 2014 Committed Treason Against DI
BillzSkillz 2014 2014
JennOfTroy 2014 2014
Inactive 2015 2016
SirKatGang 1 Feb. 2016 1 May 2016
Jammychgo 1 May 2016 1 Jul. 2017 Commander's Signet
StripTheFlesh 1 Sep. 2017 1 Dec. 2017
LinaiiSaye 1 Jan. 2018 1 Jun. 2018 Incited Revolt Against DI

 

Community Competitions


From time to time Damage Inc. holds Community Competitions to determine which Division is the best. Different factors come in to play each time to determine the winner for the competition. The Honor of being the Best Division grants everyone in that Division a Best Division Medal and the Division itself will go down in history.

List of held Community Competitions:

- Operation Redraw (Apr. 2016)
- Operation New Blood (May. 2016)
- Operation Redraw II (Sep. 2016)
- Operation New Blood II (Dec. 2016)
- Operation Fireworks (Aug. 2017)
- Operation Fireworks II (Dec. 2017)
- Operation Crusher (Mar. 2018)
- Operation Mayhem (Jun. 2018)
- Operation New Blood III (Sep. 2018)

 
Community Competitions won by 2nd Division:

None